Dnia 21 listopada 2022 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.  Celem tego święta jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, budzenie w nich pozytywnych emocji.

Czym jest życzliwość? Jak okazywać ją na co dzień? Na te oraz inne pytania nasze przedszkolaki szukały odpowiedzi w toku zajęć poświęconych z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień.

Poprzez celebrowanie tego święta chcieliśmy podkreślić, jak ważne dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, życzliwości, serdeczności, mówienia dobrych słów, i niesienie bezinteresownej pomocy innym. Była to okazja do rozmów na temat jak być życzliwym i jak okazywać życzliwość w różnych sytuacjach społecznych .W tym dniu wszystkie grupy przedszkolne obejrzały teatrzyk pt. ”O smoku, który nauczył się życzliwości”.

Nasi wychowankowie przypomnieli sobie także jaką moc mają magiczne słowa: „proszę’, „dziękuję”, „przepraszam”. Był to dzień pełen uśmiechów, dobrych uczynków, miłych słów oraz pozytywnych emocji.  

Dnia 10 listopada 2023 roku nasze przedszkolaki wzięły udział w Ogólnopolskiej Akcji „Szkoła do Hymnu”. Jest to akcja ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, polegająca na odśpiewaniu hymnu państwowego w dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości. Dokładnie o symbolicznej godzinie 11:11 wszystkie przedszkolaki wraz z wychowawcami uroczyście odśpiewali  hymn narodowy „Mazurka Dąbrowskiego”. Dzieci pamiętały tego dnia o uroczystym ubiorze i prawidłowej postawie podczas śpiewu.

 

 

5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki.

Z tej okazji, 7 listopada nasze przedszkolaki wyruszyły w podróż do krainy bajek. Był to dzień kolorowy i wesoły! Dzieci przebierały się w bajkowe stroje, uczestniczyły w zabawach i konkursach.

Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych. Bajkowe przedpołudnie dało przedszkolakom wiele optymizmu i radości, a uśmiech na ich twarzach był najlepszym tego dowodem.

 14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Nasze przedszkolaki również chciały podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie. W tym dniu w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez dzieci z grup: Leśne Ludki, Krasnoludki oraz Wróbelki, na której zgromadziły się wszystkie dzieci, a przede wszystkim pracownicy przedszkola. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek, a także tańca. 

Dnia 12.10.2023r. przedszkolaki gościły u siebie policjantów, którzy przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa oraz przybliżyli dzieciom specyfikę pracy policjanta. Dzieci wysłuchały policyjnych rad  oraz zadawały wiele interesujących pytań. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy. Kiedy wydawało się, że czas już się pożegnać, czekała na nich niespodzianka. Nasi goście nie przyszli do przedszkola sami – towarzyszył im Sznupek – pies policyjna maskotka. Dzieci przywitały się ze  Sznupkiem  i miały okazję do pamiątkowej fotografii.

Przedszkole nr 5 składa serdeczne podziękowania dla przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach za przeprowadzenie ciekawych zajęć.

 

W dniu dzisiejszym odbył się w naszym przedszkolu, jak co roku, próbny alarm przeciwpożarowy. Panie nauczycielki po sygnale alarmowym błyskawicznie wyprowadziły wraz z pracownikami obsługi poszczególne grupy z przedszkola, kierując się trasami wskazanymi na planie ewakuacji. Po opuszczeniu budynku została jeszcze raz sprawdzona obecność. Ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z planem. W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie obecne w tym dniu dzieci oraz cały personel przedszkola.